خردل وحشی ایران خسارت قانون مرکزی

خردل وحشی: ایران خسارت قانون مرکزی میلیون اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی یک اپیزود کوتاه از علی اکبر هاشمی بهرمانی و تبحر بی‌مثالش در سیاست‌ورزی به مناسبت نخستین سالگرد درگذشت او

هاشمی همواره محرم امام(ره) و رهبر معظم انقلاب بود و در سیاست ورزی کارآمدی و دانسته های زیادی داشت

یک اپیزود کوتاه از علی اکبر هاشمی بهرمانی و تبحر بی‌مثالش در سیاست‌ورزی به مناسبت نخستین سالگرد درگذشت او

یک اپیزود کوتاه از علی اکبر هاشمی بهرمانی و تبحر بی مثالش در سیاست ورزی به مناسبت نخستین سالگرد درگذشت او

عبارات مهم : ایران

مردی که زیاد می دانست

یک اپیزود کوتاه از علی اکبر هاشمی بهرمانی و تبحر بی‌مثالش در سیاست‌ورزی به مناسبت نخستین سالگرد درگذشت او

هاشمی همواره محرم امام(ره) و رهبر معظم انقلاب بود و در سیاست ورزی کارآمدی و دانسته های زیادی داشت

روایت اش سخت هست. حتما دنیای کوچک شده است تاریخ معاصر کم تر دیده است سیاست مداری که در عرض فقط چند سال، چرخشی بزرگ از منتهی الیه افول اجتماعی به منتهی الیه محبوبیت اجتماعی را تجربه کرده باشد، ولی علی اکبرهاشمی بهرمانی این گونه بود.

هاشمی همواره محرم امام(ره) و رهبر معظم انقلاب بود و در سیاست ورزی کارآمدی و دانسته های زیادی داشت

این شاید بزرگ ترین هنر سردار سازندگی باشد. او همین چند سال پیش، درست در کوران انتخابات ششمین دوره مجلس شورای اسلامی، نتوانست آن طور که شایسته نام هاشمی رفسنجانی بود، مورد اقبال مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران قرار بگیرد. شکست او در انتخابات به گونه ای بود که انصراف از نشستن در مجلس ششم را به ریاست احتمالی این مجلس، ترجیح داد و با سیمایی که تلخی زیادی از آن می بارید، از همه مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران خداحافظی کرد. هاشمی نماینده مجلس نشد ولی هم چنان بر کرسی سیاست پابرجا ماند.

او هنگامی که در زمستان یک هزار و سیصد و هشتاد و سه، نام خود را به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مطرح کرد، هنوز شهروندان زیادی بر این باور بودند که صندوق ها هر چه بگویند و هر ماهیتی داشته باشند، در نهایت نام هاشمی از آن بیرون خواهد آمد. به نظر می رسد در آن سال ها به رغم شکست سردار سازندگی در تورنمنت انتخابات مجلس ششم، هنوز هژمونی بد رنگ او در اذهان جامعه چرخ می زد و ملت، یا بخش بزرگی از ملت گمان می برد که هاشمی رفسنجانی در هرحال بازیگر بزرگ سیاست هست، که هروقت بخواهد نتیجه بازی را به نام خود عوض کردن می دهد. ولی سوم تیرماه سال یک هزار و سیصد و هشتاد و چهار، ساختار معادلات ذهنی جامعه به هم ریخت. علی اکبر بهرمانی انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری را باخته بود، آن هم به محمود احمدی نژاد، شهردار آن روزهای پایتخت کشور عزیزمان ایران که زمزمه های رها شده است در خیابان های کشور او را شوخی انتخابات نهم می دانستند. واقعیت، تلخ هست. باخت هاشمی رفسنجانی در تاریخ ثبت شد و این یقین تمام جامعه را، در آغوش گرفت که سردار سازندگی در انتهای دیگ محبوبیت اجتماعی، مانند ته دیگ سفت و سخت شده است هست. در آن ساعت از تاریخ این سرزمین، بی راه نیست اگر بگوییم موج مردم اقبالی به هاشمی رفسنجانی نداشت. شاید ولی حق با ملت بود.

سال های ناگوار تعدیل را، به مشکل می شد نادیده گرفت. گرفتاری های اقتصادی در آن دوران کمر شاخص های معیشت را شکسته بود، ولی با همه این ها، تاریخ یک واقعیت قابل احترام را، منجمد کرد. مردی که به او نماد قهر اجتماعی می گفتند، فقط 4 سال بعد توانست روی دوش جامعه بایستد و طبقات متفاوت اجتماعی نام او را، به بزرگی بر زبان جاری کنند. هنگامی که هاشمی در انتخابات مجلس ششم، آخرین نفر لیست پایتخت کشور عزیزمان ایران جهت حضور در منزل ملت شد، کسی فکرش را هم نمی کرد که چند سال بعد، هنگامی که او جهت عضویت در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور می رود، خیابان فاطمی جهت استقبال از او قفل شود و آدم ها درهم گره بخورند.

یک اپیزود کوتاه از علی اکبر هاشمی بهرمانی و تبحر بی‌مثالش در سیاست‌ورزی به مناسبت نخستین سالگرد درگذشت او

این دقیقا همان توصیه ای است که می شود در یک مین سالگرد درگذشت سردار سازندگی روایت اش را سخت دانست و از آن باعنوان شکوه یک مرد در قاب تاریخ سیاست ایرانی، یاد کرد. هنگامی که او جهت شرکت در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری، رد صلاحیت شد، این شِکوه دیگر به اوج خود رسید. رقبای سیاسی شاید با رد صلاحیت اش توانستند او را در پیچ و خم نزاع سیاست به عقب برانند، ولی حتما خود نیز حیرت کرده بودند که چگونه رشد تصاعدی محبوبیت هاشمی، بعد از رد صلاحیت اش، تعجیل را پیشه کرده هست. کار به جایی رسید که نفر آخر لیست منتخبین پایتخت کشور عزیزمان ایران در انتخابات مجلس ششم در سال 1379 چند سال بعد در سال 1384 به نفر نخست لیست منتخبین پایتخت کشور عزیزمان ایران در انتخابات مجلس خبرگان رهبری تبدیل شد. در مورد هاشمی رفسنجانی در یک سال گذشته زیاد نوشته شده است و بارها نیز زندگی او و خاطرات او، به چاپ رسیده است.

با این همه ولی در یک مین سالگرد درگذشت او به نظر می رسد این عروج شاید شیرین ترین واقعیتی باشد که می توان در مورد هاشمی برزبان جاری ساخت. علی اکبر هاشمی بهرمانی سیاست مداری بود که توانست در عرض یک دهه ابتدا یکی از منفورترین سیاست مداران باشد و بعد هنگامی که چشمان اش را روی دنیا بست، همه اعتراف کردند که او به رغم همه تلخی هایی که در دوران تعدیلش شکل گرفت، یکی از محبوب ترین سیاست مداران تاریخ سیاست، در کشور عزیزمان ایران بود. به طور قطع او جهت جرگه اجتماع ایرانی مردی شد که در دایره سیاست ورزی دانسته های زیادی داشت، ولی آیا این تنها راز دوام اوست؟

هاشمی همواره محرم امام(ره) و رهبر معظم انقلاب بود و در سیاست ورزی کارآمدی و دانسته های زیادی داشت

همدلی

واژه های کلیدی: ایران | تاریخ | سیاست | ایرانی | ایرانی | انتخابات | ریاست جمهوری | انتخابات مجلس | هاشمی رفسنجانی | انتخابات مجلس خبرگان | انتخابات ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs