خردل وحشی ایران خسارت قانون مرکزی

خردل وحشی: ایران خسارت قانون مرکزی میلیون اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اجتماعی پرونده مبهم کشتی آرزو

پرونده جنایی کشتی آرزو همچنان مبهم هست؛ پرونده ای که در آن یک ملوان ایرانی به نحوه مشکوکی به دریا سقوط کرد و با وجود سه روز جست وجو پیکر او پیدا نشد. این اتفاق

پرونده مبهم کشتی آرزو

پرونده مبهم کشتی آرزو

عبارات مهم : ملوان

پرونده جنایی کشتی آرزو همچنان مبهم هست؛ پرونده ای که در آن یک ملوان ایرانی به نحوه مشکوکی به دریا سقوط کرد و با وجود سه روز جست وجو پیکر او پیدا نشد. این اتفاق هزاران کیلومتر دورتر از مرز های کشور عزیزمان ایران نزدیکی آب چین رخ داد.

پرونده مبهم کشتی آرزو

تنها متهم این پرونده هم یک افسر اوکراینی است که براساس مشاهدات بعضی از خدمه کشتی لحظاتی قبل از سقوط با ملوان ایرانی درگیر شده است بود. افسر اوکراینی ولی منکر هر گونه دخالت در سقوط ملوان ایرانی هست. با وجود این، این افسر به اتهام قتل ٥ ماهی می شود که بازداشت شده؛ ولی در تمام این مدت همچنان ادعا می کند که در این اتفاق هیچ نقشی نداشته هست. ادعایی که صبح دیروز هم در دادسرای جنایی پایتخت کشور عزیزمان ایران آن را تکرار کرد. این افسر به همراه مترجم قوه قضائیه و نماینده سفارت اوکراین در دادسرا حاضر شد؛ این در حالی است که وکیل خانواده ملوان ایرانی درخواست قصاص کرده است.

بازپرسی ٤ ساعته از افسر اوکراینی

پرونده جنایی کشتی آرزو همچنان مبهم هست؛ پرونده ای که در آن یک ملوان ایرانی به نحوه مشکوکی به دریا سقوط کرد و با وجود سه روز جست وجو پیکر او پیدا نشد. این اتفاق

این افسر جوان صبح دیروز به دادسرای جنایی پایتخت کشور عزیزمان ایران انتقال یافته شد تا شاید پرده از این سقوط مرموز برداشته شود. جلسه بازپرسی از ساعت ١٠ صبح در شعبه هشتم دادسرایی جنایی پایتخت کشور عزیزمان ایران شروع شد. در این جلسه علاوه بر متهم و مترجم قوه قضائیه، نماینده سفارت اوکراین، وکیل مدافع متهم، وکیل ملوان ایرانی و چند نفر از طرف سندیکای کشتیرانی حضور داشتند. در ابتدای جلسه آندری تنها متهم این پرونده در برابر بازپرس ایلخانی باز هم همان صحبت های قبلی را تکرار کرد: «من هیچ دخالتی در سقوط و فوت ملوان ایرانی نداشتم و هنگامی که متوجه سقوط او شدم، همه کارها مورد نیاز را جهت نجات او انجام دادم.

همان روز اول هم همین را گفتم ولی باز هم این سوالات تکراری را باید پاسخ دهم.» او البته درگیری با ملوان ایرانی را تأیید کرد و در این باره به بازپرس پرونده گفت: «ما با هم درگیر شدیم؛ ولی من خودم را کنترل کردم و ماجرا تمام شد، چند ثانیه بعد از آن بود که از طریق خدمه کشتی متوجه سقوط او به دریا شدم. هم به فرمانده و هم به کاپیتان کشتی اطلاع دادم، موتورها را خاموش كردند، چند ملوان را جهت دیدبانی فرستادیم تا ردی از او پیدا کنند و سه حلقه نجات هم به آب انداختیم؛ ولی اثری از او نبود.»

در ادامه جلسه وکیل مدافع این افسر جوان هم به بعضی سوالات بازپرس و ابهامات پرونده پاسخ داد و راجع به علت درگیری میان متهم و ملوان ایرانی گفت: «بر اساس شرح وظایف تعریف شده است در کشتی های تجاری افسر اوکراینی باید به شرایط محوطه تحت امرش و نیروهای زیر دستش نظارت داشته باشد و درگیری متهم با ملوان ایرانی هم به این علت بوده است.» از سوی دیگر وکیل مدافع اولیای دم محمدحسین بحرانی پور هم با تأکید بر وجود شواهد مبنی بر فوت ملوان ایرانی به دست افسر اوکراينی به بازپرس پرونده گفت: «اولیای دم مقتول خواهان قصاص هستند. ما شواهد و مدارکی داریم که نشان می دهد علی رغم ادعای متهم، او از حلقه نجات جهت کمک به ملوان ایرانی استفاده نکرده است.

پرونده مبهم کشتی آرزو

ضمن این که در بیانات اولیه اش در بندرعباس صحبت های عجیبی در خصوص لبخند زدن ملوان ایرانی هنگام سقوط به دریا و شناکردن او مطرح کرده هست. ضمن این که بعضی خدمه به همراه با کاپيتان و فرمانده کشتی هم اظهاراتی مطرح کرده اند که بر مجرم بودن افسر اوکراینی دلالت دارد. بر همین اساس این اتفاق قتل بوده و اولیای دم مقتول هم خواهان قصاص هستند.» در آخر این جلسه ٤ ساعته، بعد از تنظیم بیانات متهم، افسر اوکراینی به بازداشتگاه انتقال یافته شد و بازپرس ایلخانی جهت مشخص شدن بعضی ابهامات پرونده در خصوص صحت بیانات متهم دستور احضار کاپيتان و فرمانده کشتی را صادر کرد.

همه چیز ظرف ٣ دقیقه اتفاق افتاد. ساعت ٣٠: ٠٨ دقیقه صبح ١٧ ژانویه بود. محمدحسین سر شیفت کاری اش حاضر نشده بود، من او را بازخواست کردم ولی او عصبی شد؛ به سمت من حمله کرد ولی چیز مهمی نبود فقط یقه لباسم پاره شد؛ نمی دانم آیا خودش را به دریا انداخت. اینها را آندری، افسر اوکراینی کشتی آرزو به «شهروند» می گوید. افسری که نزدیک به ٥ ماه است به اتهام قتل محمدحسین بحرانی بازداشت هست. ولی خودش مدعی است که در این اتفاق هیچ نقشی نداشته و او را بی جهت بازداشت کرده اند و همین مسأله همه زندگی او را نابود کرده هست. در ادامه مشروح این گفت و گو را می خوانید.

پرونده جنایی کشتی آرزو همچنان مبهم هست؛ پرونده ای که در آن یک ملوان ایرانی به نحوه مشکوکی به دریا سقوط کرد و با وجود سه روز جست وجو پیکر او پیدا نشد. این اتفاق

چند سال داری؟

٣٠سال.

چند وقت است که در کشتی کار می کنی؟

پرونده مبهم کشتی آرزو

من ١٣ سال است که ملوانم. حدود ٣ ماه هم بود که در کشتی آرزو با سمت افسر عرشه مشغول به کار شدم.

ازدواج کردی؟

بله، ولی این اتفاق باعث شد تا همسرم از من جدا شود.

چرا؟

من الان ٥ ماه است که بازداشت شدم. در این ٥ ماه همه زندگی من از بین رفت. زنم را از دست دادم، از کار بدون کار شدم، درس و دانشگاهم… همه اینها به خاطر یک اتفاق ای است که من هیچ نقشی در آن نداشتم.

بچه هم داری؟

نه.

آن روز دقیقا چه اتفاقی روی عرشه افتاد؟

‏صبح هفدهم ژانویه بود. من در يكي از اتاق هاي كشتي نشسته بودم. مشغول انجام کاری بودم که محمدحسین را آنجا دیدم. شیفت كارش شروع شده است بود و باید به کارش می رسید. جهت همین به او تذکر دادم ولی محمدحسین در جواب به من گفت كه براي رفتن به دستشويي آمده هست. به او گفتم بايد براساس قوانین سر کارش حاضر شود. او را به بيرون هدایت كردم. سر همین عنوان با هم بحث مان شد. در ادامه این درگیری او با مشت به من ضربه زد كه يقه لباسم پاره شد. بعد هم چند بار با صدای بلند به من ناسزا گفت و من جهت این که درگیری زیاد نشود از او فاصله گرفتم و به سمت اتاقم حرکت کردم که متوجه سقوط او به دریا شدم.

وقتی متوجه سقوط محمدحسین شدی، چه کاری انجام دادی؟

من بلافاصله عنوان را به کاپیتان و فرمانده کشتی اطلاع دادم. آنها دستور خاموش کردن موتورهای کشتی را صادر کردند. آلارم كشتي را فعال كردم تا كشتي هاي ديگر در جريان قرار بگیرند. چند تا از خدمه در عرشه و برج فرماندهی مشغول دید بانی شدند تا شاید ردی از او پیدا کنند. چند حلقه نجات هم به آب انداختیم تا او را سریع نجات دهیم ولی هیچ اثری از محمدحسین نبود. سه روز هم جهت یافتن او به کمک نیروهای ساحلی چین عملیات جست وجو را انجام دادیم که بی نتیجه بود.

پس از این اتفاق از سوی کاپیتان یا فرمانده کشتی بازخواست نشدي؟

چرا چند بار جزییات اتفاق را جهت آنها تعریف کردم؛ البته من با همان سمت افسر عرشه به کارم مشغول شدم تا این که به بندرعباس رسیدیم. ٢٧ فوریه ( ٢٣ بهمن) در بندرعباس بازداشت شدم و تا الان هم چندبار همه این ماجرا را تعریف کردم. من در فوت او هیچ نقشی نداشتم.

اخبار حوادث – شهروند

واژه های کلیدی: ملوان | پرونده | ایرانی | بازداشت | علت درگیری | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs